
Az alkoholos italok sok szerelmese biztos abban, hogy ha mértékkel iszik, nem lesz különösebb kár a szervezetben. Az összes egészségügyi kockázat igazságos felméréséhez,tudósok számos tanulmányt végeztek, amelyekben pontosan ezt az „intézkedést" határozták meg. A cikkben részletesen elmondjuk, hogy vannak-e ártalmatlan alkoholadagok, maximális és halálos adagok, és milyen kockázatok fenyegetnek az alkoholtartalmú termékeket rendszeresen fogyasztó embereket.
Az etanol napi és maximálisan megengedett „adagja" emberek számára
Valójában nincs biztonságos adag alkohol. Az etil-alkoholt bármilyen mennyiségben erős méregnek tekintik. A szervezet nem tud megfelelően működni, ha a belső rendszerek ki vannak téve az etanol májenzimek közreműködésével történő lebomlásakor keletkező acetaldehid mérgező hatásának.

Az egészségügyi minisztérium ugyanakkor tájékoztatást tett közzé a megengedett legnagyobb alkoholmennyiségről (átlagértékekről), amelyek nem okoznak súlyos egészségkárosodást.
Napi árfolyamon:
- sör és egyéb alacsony alkoholtartalmú italok, legfeljebb 5% - 250 ml;
- pezsgő, bor 11-13% - 100 ml;
- 17-20% vermutot és erős borokat tartalmazó termékek - 75 ml;
- erős alkohol 40 fok, vodka, konyak - 30 ml.
A megadott mennyiségeket nem szabad naponta bevenni. Szakértők szerint biztonságosabbnak tartják, ha hetente legfeljebb 2-3 alkalommal fogyasztanak alkoholt a megengedett legnagyobb mennyiségben, nem gyakrabban.
Általában minden a szervezet egyéni jellemzőitől függ. Pontosabban, az ártalmatlan adag kiszámítását minden ivó esetében egyénileg kell elvégezni, figyelembe véve az életkorát, magasságát, súlyát, fizikai állapotát, krónikus betegségeit stb.
Milyen veszélyekkel jár a naponta fogyasztott ártalmatlan alkohol?

Brit kutatók megállapították, hogy az etanol milyen mértékben hat az agyra és az idegrendszerre, még akkor is, ha kis, elfogadható "adagokban" fogyasztják.
Káros hatás:
- mélyen behatol a sejtekbe, és romboló hatással van rájuk;
- elpusztítja a neuronokat;
- serkenti a dopamin és a gamma-amino-vajsav hormon szintézisét, ami eufórikus érzésekben, öröm- és ellazulásban nyilvánul meg;
- Az agyi struktúrák fokozatosan tönkremennek, a központi idegrendszer működése megzavarodik, különféle kóros állapotok alakulnak ki.
Ha minden nap iszik, idővel kognitív-pszicho-érzelmi jellegű problémák jelentkeznek, lelassulnak a gondolkodási folyamatok, romlik a memória és az intelligencia. A krónikus mérgezés hátterében súlyos máj-, vese-, szív- és érrendszeri stb. betegségek léphetnek fel.

Még a napi ártalmatlan adag alkohol is hozzájárul ahhozaz alkoholfüggőség fokozatos kialakulása. És ez komoly diagnózis minden olyan ember számára, aki hosszú és teljes életet kíván élni. Az alkoholizmus krónikus, progresszív lefolyású, és számos legkedvezőtlenebb következménnyel jár. Ezenkívül hozzájárul a személyiség gyors leépüléséhez és lerövidíti az élettartamot.
Ha kedvesed minden nap kis adagokban iszik alkoholt, biztosítva, hogy a helyzet ellenőrzés alatt álljon, most figyelj erre a problémára. A kezdeti szakaszban az alkoholfüggőség könnyebben kezelhető. Ezenkívül, ha időben megszabadul egy rossz szokástól, az ember minden esélyt megkapfenntartani az egészséges közérzetet, megakadályozza a hosszan tartó mérgezés által kiváltott súlyos patológiák kialakulását.
Az etanol határértéke vagy halálos adagja
Mindenki tudja, hogy az alkoholtartalmú italok nagy mennyiségben okozhatnakéletveszélyes szövődményeka hirtelen halál nagy kockázatával. Azt azonban nehéz megmondani, hogy az alkohol valójában milyen mennyiségben képes megölni az embert. Ebben az esetben a szervezet eltérő egyéni jellemzői is nagy jelentőséggel bírnak.
Az alkohol átlagos halálos „adagja" 4-12 g etil-alkohol 1 kg súlyonként. Vagyis egy 80 kg súlyú felnőtt férfi számára 2 üveg 40%-os vodka egyszerre veszélyes lehet.
Lehetséges-e ellenőrizni az elfogyasztott alkohol mennyiségét?

Eleinte sok embernek sikerül kontrollálnia egy ártalmatlan normát, de előbb-utóbb elveszítik az irányítást. Minden alkohol képes függőséget és toleranciát okozni. És mint tudod, ezek a jelek egyértelműen alkoholizmusra utalnak.
Ha nem áll meg időben, a legkedvezőtlenebb következményekkel jár. Sajnos az ivás feletti kontrollt vesztett szenvedélybetegnek nehéz önállóan a józanság mellett dönteni. Állandóan ezen gondolkozhat, szidhatja magát gyengesége miatt, de mégis egy másik pohárért nyúl. A használat gyakorisága és a bevitt termékek mennyisége fokozatosan növekszik.
Ezt a folyamatot egyféleképpen lehet megállítani:kérjen szakképzett segítségetgyógyszeres kezelési klinika szakembereihez. Fekvőbeteg-körülmények között komplex terápiát végeznek az alkoholizmus és annak következményei elleni küzdelemben.
Hogyan lehet segíteni azoknak, akik elvesztették az ivás feletti kontrollt
Ha egy alkoholista nem ismeri el, hogy beteg, akkor olyan beavatkozásokat kap, amelyek célja a probléma felismerése és a gyógyulás motiválása. A további kezelési taktikát a kezelőorvos határozza meg, figyelembe véve a konkrét kórtörténetet és egyéb tényezőket.
Az etanol-függőség standard kezelési programja:

- méregtelenítés— a méreganyagok gyorsított eltávolítása csepegtetőkkel, hatékony gyógyszerek alkalmazásával;
- tüneti lefolyás- az elvonási szindróma fizikai megnyilvánulásainak megszüntetése;
- helyreállító terápia, a krónikus mérgezés következményeinek leküzdése, az immunrendszer általános erősítése;
- pszichoterápiás módszerekcélja az alkoholhoz való mentális kötődés megszüntetése;
- rehabilitációs intézkedések, lábadozó betegek szociális alkalmazkodása a józan élethez való fájdalommentes visszatéréshez.
Átfogó gyógyszeres kezelési segítséget nyújtanaka garantált anonimitás feltételei mellett. A beteg nem marad ki, így a hazabocsátás után minden megkötés nélkül építheti jövőjét. Ez erős érv amellett, hogy magán-narkológusokhoz forduljunk, akik minden egészségügyi szolgáltatásra oklevelet kaptak.